MUDr. Vojtěch Hrubý - praktický zubní lékař

Protetické restaurování chrupu

Protetické restaurování chrupuPokud dojde k poškození  nebo ztrátě zubu nebo více zubů, je nutné tuto ztrátu nahradit. Provádí se to pomocí zubních náhrad. Tyto mohou být jak fixní, tzn. pevně nacementované na pilířové zuby. Nebo v případě, že fixní náhradu nelze zhotovit ( nedostatek vhodných pilířových zubů nebo nemožnost implantace ) se zhotovují náhrady snímatelné.

Protetické restaurování chrupuFixní protézy představují korunky a můstky. Korunky se používají v případě větší ztráty zubní tkáně, která již nelze nahradit pomocí plomby. Z daného zubu se obrousí v místním znecitlivění vrstva tlustá asi jeden milimetr. Takto připravený zub se otiskne a v zubní laboratoři se zhotoví požadovaná korunka, která se posléze cementuje opět v ordinaci na určený zub. V případě ztráty jednoho nebo více zubů se vzniklé mezery překlenují za pomoci můstků. Zuby ohraničující mezeru nebo mezery je opět nutno obrousit a poté je postup obdobný jako u korunek. Korunky, které jsou nasazeny na pilířových zubech, jsou spojeny tzv. mezičlenem imitující ztracený zub nebo zuby. Nejčastěji zhotovuji korunky a můstky v keramickém nebo metalokeramickém provedení. Keramický materiál je svým složením nejbližší struktuře přirozeného zubu a tudíž nejlépe napodobuje jeho funkční i estetické vlastnosti. V případě metalokemických výrobků je pod vrstvou keramiky skryta kovová kostra zabezpečující dostatečnou mechanickou odolnost. 

V současné době se při zhotovování můstků a korunek prosazují tzv. CAD/CAM systémy. Velkou část práce lékaře a zubního technika přebírá scanner a speciální fréza. Hlavními výhodami jsou vyšší přesnost, rychlost zhotovení a menší zátěž pro pacienta (většinou odpadají otisky v ústech). V naší ordinaci používám systém CEREC, pomocí kterého zhotovuji korunky, fasety nebo kratší můstky přímo v ordinaci. Rozsáhlejší můstky odesélám ke zhotovení do specializované laboratoře.

Protetické restaurování chrupuProtetické restaurování chrupuSnímatelné protézy, jak napovídá název, lze z úst vyjmout. Nejsou pevně ukotveny na pilířových zubech. To však neznamená, musí být nutně horší, jak po stránce funkční, tak estetické. Pokud v ústech nějaké zuby zůstávají a jsou vhodné jako opora pro snímatelnou náhradu, pak zhotovujeme snímatelné náhrady částečné. Jestliže pacient již žádné zuby nemá, pak mluvíme o náhradách celkových. V případě částečných náhrad existuje několik moderních způsobů  zhotovení, tak aby protéza vyhovovala funkčně i esteticky. Náhrada je na pilířových zubech kotvena pomoci speciálních kotevních prvků, které již nemají nic společného s tzv."háčky" a dřívějšími protézami našich babiček. Pokud je nutno zhotovit celkovou protézu a její stabilita v ústech není dostatečná, pak je možno tento nedostatek odstranit pomocí implantátů nebo miniimplantátů. Vzhledem k široké paletě fixních i snímatelných náhrad Vám detailnější vysvětlení poskytnu v ordinaci, kde se také můžete podívat na fotografie různých náhrad.
 

 
Copyright © MUDr. Vojtěch Hrubý - praktický zubní lékař Všechna práva vyhrazena
Mapa stránek | Created by AVT design - tvorba www stránek