MUDr. Vojtěch Hrubý - praktický zubní lékař

Estetická stomatologie

Estetická stomatologieEstetická stomatologie zasahuje do všech oborů zubního lékařství. Pod pojmem estetická stomatologie v užším smyslu slova rozumime ošetření zubů ve viditelném úseku chrupu z důvodu jejich nevyhovujícímu postavení , zabarvení  apod.. Děje se tak pomocí fotokompozitních výplní ( "bílých plomb"), keramických faset, keramických či metalokeramických korunek a nebo můžeme zuby bělit pomocí speciáního bělícího gelu.

Estetické fotokompozitní výplně zhotovuji z modeních speciálních fotokompozitních pryskyřic. Používám tzv. techniku vrstvení, která se maximálně snaží napodobit přirozenou strukturu zubu a jeho optické vlastnosti tudíž i jeho estetiku.

Estetická stomatologieV případě ,že postižený zub nelze ošetřit pouze výplní , je možno zhotovit keramické fasety. V místním znecitlivění se zub v tenké vrstvě ( asi 0,5 mm) obrousí. Takto obroušený zub se otiskne a v zubní laboratoři zhotoví tenké keramické plátky - fasety, které se poté v ordinaci na zuby nalepí speciálním cementem.

Pro bělení zubů můžeme použít 2 metody. Tzv. ordinační bělení spočívá v nanesení speciálního bělícího gelu na sklovinu bělených zubů, kde působí jednu až dvě hodiny. Poté se gel opláchne a totéž se provede na druhé čelisti.
Druhá metoda je tzv. domácí bělení. V zubní laboratoři se zhotoví podle otisku Vašich zubů formičky z tenkého plastu. Do těchto formiček se kanylou nanese bělící gel ( s nižší koncentrací bělící látky než při ordinačním bělení ) a formičky se pevně přitlačí na zuby. Takto aplikovaný gel působí dle potřeby několik hodin nebo celou noc a pak se opět opláchne. Druhá metoda se často používá pro opětovné dobělení zubů, kdy pro první vybělení se použije ordinační bělení a po určité době ( 6 měsíců až dva roky ) se doběluje bělením domácím.

Pokud je postižení zubu závažnějšího charakteru a zub je již hodně oslaben, zhotovuje se korunka. Ta je buď pouze z keramiky, a nebo je keramika vyztužena kovovou konstrukcí. Obě varianty jsou velmi estetické, protože keramický materiál má optické vlastnosti blízké přirozenému zubu.

 
Copyright © MUDr. Vojtěch Hrubý - praktický zubní lékař Všechna práva vyhrazena
Mapa stránek | Created by AVT design - tvorba www stránek